مولاژ لباس

مولاژ لباس

مولاژ لباس چیست؟

غالباً اندازه گیری لباس برای بسیاری از طراحان لباس چالش برانگیز و دردسر ساز است.
در روش مولاژ لباس طراح مستقیماً لباس را توسط پارچه یا کاغذ بر روی مانکن طراحی می کند. طراح در متد مولاژ لباس قادر خواهد بود لباسی که در ذهن می پرورد را بصورت سه بعدی بوسیله پارچه و سوزن روی مانکن فرم دهد تا به طرح دلخواه خود برسد. بسیاری از طراحان لباس مطرح دنیا امروزه از روش مولاژ لباس در طراحی لباس استفاده می کنند.
ابزار مورد نیاز برای ساخت مولاژ لباس :
 • کاغذ الگو (80 سانتیمتر مناسب خواهد بود)
 • مداد سیاه و مداد رنگی
 • سانتیمتر
 • خط کش
 • قیچی
 • چسب نواری
 • پیستوله
 • چند متر کش (2.5 سانتی یا کمی پهنتر)
 • زنجیر گردنبند
 • کاغذ شفاف
 • رولت خیاطی
 • پارچه متقال
 • زیپ 80 سانتی متری
مراحل کلی ساخت مولاژ لباس :
 
1 – اندازه گیری
بهتر است در آغاز با فردی که اندام متناسبی دارد ساخت مولاژ لباس را شروع کنید و ترجیحاً کسی را برای اینکار انتخاب کنید که با صاف ایستادن به مدت طولانی مشکلی نداشته و وسط کار خسته نشود. 
در زمان اندازه گیری فرد مدل باید لباسی تنگ و کاملاً متناسب با بدن به تن داشته باشد. بعنوان مثال برای قسمت پایین تنه شلوار یوگا، ساپورت یا جوراب شلواری و برای بالا تنه یک تیشرت تنگ و چسبان مناسب خواهد بود. یک تکه کش را دور کمر و قطعه دیگر کش را به دور برجستگی باسن گره بزنید. زنجیر گردنبند دور گردن حلقه کرده و زنجیر اضافی را از قسمت چاله گلو به سمت پایین آویزان کنید. بلندی زنجیر باید به گونه ای باشد که حدود 7 تا 10 سانت زنجیر آویزان بماند.
حالا باید اندازه مولاژ لباس را در آورید. برای اینکار سانتیمتر را دور بدن مدل قرار داده، بطوریکه انگشت سبابه زیر متر قرار گرفته و بتوانید با انگشت شست انتهای دو سر متر را روی همدیگر نگه دارید. تمام اندازه های مورد نیاز را بر روی کاغذ یاد داشت نمایید.
2 - محاسبات
هنگامی که تمام اندازه های مورد نیاز را یادداشت کردید، زمان آن است که کمی از علم ریاضیات استفاده کنید. البته محاسبات خیلی پیچیده ای در کار نیست، فقط یک جبر ساده است. محاسبات باید روی یک برگ کاغذ یادداشت شود تا در تهیه مولاژ لباس مورد استفاده قرار گیرد.
 
3 – کشیدن الگوی کاغذی برای ساخت مولاژ لباس
در اینجا باید با استفاده از اندازه های گرفته شده و نتایج بدست آمده از محاسبات، الگوی قسمت پشت و جلوی مولاژ لباس را تهیه کنید. برای شروع باید با استفاده از مداد و خط کش، خطوط مرجع و اصلی را بر روی یک کاغذ بزرگ رسم کرده و سپس شروع به اضافه کردن اطلاعات و اندازه های شخصی نمایید تا بتوانید الگوی کاغذی مولاژ لباس را آماده کنید.
 
4– ساخت مولاژ پارچه ای از روی الگوی کاغذی
زمانی که تهیه الگوی کاغذی مولاژ به پایان رسید نوبت آن است که از این الگو برای ایجاد خطوط برش و دوخت روی پارچه متقالی که تهیه کرده اید استفاده نمایید. مانند هر لباس دیگری باید پس از برش پارچه، لبه های پارچه را به دقت لبه دوزی کنید. سپس زیپ را در قسمت پشت مولاژ قرار داده و آن را به پارچه بدوزید. دوخت زیپ بر روی مولاژ لباس به شما اجازه می دهد به سرعت و به آسانی مولاژ را به مانکن پوشانده یا آن را از بدن مانکن خارج نمایید.
5– اشکالات پارچه را برطرف کنید.
به خوبی مولاژ تهیه شده را بررسی نموده و تمامی اندازه ها را چک کنید. به خاطر داشته باشید مولاژ لباس باید به اندازه قالب بدن مشتری در بیاید و هیچ شکاف یا چین و چروکی در پارچه آن وجود نداشته باشد تا صاف و درست روی بدن مشتری قرار گیرد، درست مثل یک دستکش که کاملاً قالب دست است. هر گونه اصلاحاتی که نیاز است را روی مولاژ پارچه ای انجام داده و سپس این تنظیمات انجام شده را روی الگوی کاغذی مولاژ نیز پیاده نمایید تا دفعه دیگر که خواستید مولاژ تهیه کنید، اندازه های درست و دقیقی داشته باشید.

Telegram: Mozhanmod

Instagram: Amozeshgahemozhan

website : sarayemozhan.com

 
ارسال شده توسط ادمین موژان
آکادمی طراحی و دوخت سرای موژان به آینده ای می اندیشد که در ان تمامی بانوان سرزمین به بابلاترین سطح دانش و مهارت در دنیا دست یابند.

مقالات مرتبط:

بدون نظر

برای ثبت نظر باید وارد شوید